EGEMİKAL Çevre Sağlığı Laboratuvarına “Reakreditasyon Belgesi”

EÜ Fen Fakültesi Mikrobiyolojik Analiz Laboratuvarı kalite çıtasını yükseltmeye devam ediyor Halk sağlığının korunması amacıyla birçok ürün …

EGEMİKAL Çevre Sağlığı Laboratuvarına “Reakreditasyon Belgesi”
Yayınlama: 23.08.2022
8
A+
A-

EÜ Fen Fakültesi Mikrobiyolojik Analiz Laboratuvarı kalite çıtasını yükseltmeye devam ediyor

Halk sağlığının korunması amacıyla birçok ürün grubuna yönelik analizler yapan Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Mikrobiyolojik Analiz Laboratuvarı (EGEMİKAL) Çevre Sağlığı Laboratuvarı, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından gerçekleştirilen denetim sonrası reakreditasyon belgesi almaya hak kazandı. EGEMİKAL Biyosidal Ürün Analizleri konusunda yetki verilen laboratuvarlar arasında özellikle dezenfektanlar ve antiseptikler ile ilgili biyosidal ürünlerin analizini yapan ilk akredite devlet üniversitesi laboratuvarı olması özelliğiyle ön plana çıkıyor.

Ege Üniversitesinin kalite ve akreditasyona yönelik önemli kazanımlar elde ettiğine değinen EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz ülkemizde bir ilki başararak YÖKAK’tan 5 yıllık tam kurumsal akreditasyon alan ilk devlet üniversitesi oldu. Programlarımızın ve laboratuvarlarımızın yüzde yetmişini akredite ettik Bünyemizde 800’ün üzerinde nitelikli laboratuvar altyapımızla hem özel hem de kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik hizmet veriyoruz. EGEMİKAL Çevre Sağlığı Laboratuvarımız, ülkemizin sahip olduğu üretim potansiyelinin uluslararası düzeyde katma değeri yüksek ürünlere dönüşmesini sağlamada önemli bir rol üstleniyor. Toplum sağlığı ve gıda güvenliğine yönelik gerçekleştirdiği güvenilir analizlerle önemli bir görevi de yerine getiriyor. Yeniden akredite olması için katkı sunan tüm çalışanlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

“İlk akredite devlet üniversitesi laboratuvarı”

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından Biyosidal Ürün Analizleri konusunda yetki verilen laboratuvarlar arasında özellikle dezenfektanlar ve antiseptikler ile ilgili biyosidal ürünlerin analizini yapan ilk akredite devlet üniversitesi laboratuvarı olması yönüyle ön plana çıkan EGEMİKAL Çevre Sağlığı Laboratuvarı, 2022 yılında TÜRKAK tarafından gerçekleştirilen denetim sonrası reakreditasyon belgesi aldı.

EGEMİKAL Müdürü Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Güven Özdemir, “Laboratuvarımız, teknik donanımı ve cihaz altyapısı, nitelikli uzman personeli, test sonuçlarının kalitesi, her geçen gün artan analiz sayısı, akredite yapısı ile ulusal ve uluslararası standartlara uygun güvenilir analizleri ile bilime ışık oluyor. Dezenfektanlar başta olmak üzere biyosidal ürünlerin analizini yapan tek akredite devlet üniversitesi laboratuvarı olan Fen Fakültesi EGEMİKAL Çevre Sağlığı Laboratuvarı, akreditasyon kapsamına yeni analizleri ekledi. 2021 yılında Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından Biyosidal Ürün Analiz Laboratuvarları hakkında yayımlanan talimat sonrası akreditasyon engeline takılan birçok laboratuvarın yetkisi iptal edilirken, EGEMİKAL Çevre Sağlığı Laboratuvarımız akreditasyon kapsamını genişleterek Biyosidal Ürünlerin ruhsatlandırılması konusunda yetkisini sürdürmeye devam ediyor” dedi.

“Kozmetikten tekstile geniş yelpazede analiz hizmeti veriyor”

EGEMİKAL Analiz Laboratuvarı, toplum sağlığının ve gıda güvenliğinin korunmasına destek sağlayacak olan analiz hizmetlerinin doğru ve güvenilir şekilde sunulması ilkesiyle çalışmalarını sürdürüyor. Laboratuvar, üreticiler için üretimin tüm aşamalarında karşılaşılan sorunlara proje temelli çözümler üretiyor. Laboratuvar çalışmaları kapsamında; biyosidal ürünlerin kimyasal analizleri ile kısa süreli ve uzun süreli stabilite testleri; medikal ve veterinerlik alanları; gıda, sanayi, evsel ve endüstriyel alanlarda kullanılan kimyasal dezenfektanlar ve antiseptikler ile etken madde içermeyen ve son dönemde ortam havasının dezenfeksiyonu için sıklıkla kullanılmaya başlanan UV sistemlerinin mikrobiyolojik etkinlik testleri gerçekleştiriliyor. Ayrıca insektisitlerde kimyasal, fiziksel analizler, stabilite testleri ve haşere denemeleri de laboratuvarın hizmet yelpazesinde yer alıyor. Talep doğrultusunda kozmetik, tekstil, toprak, su, atık su ve çevre örneklerinin mikrobiyolojik analizleri de yapılıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.