Engelsiz Filmler Festivali’nin “Oditoryum” Seçkisi Müziğin Evrensel Dilini Sinemayla Buluşturacak

Sinemaseverleri 17-23 Ekim tarihleri arasında 10’uncu kez ağırlayacak olan Engelsiz Filmler Festivali’nin “Oditoryum” seçkisi, bu yıl da müziği …

Engelsiz Filmler Festivali’nin “Oditoryum” Seçkisi Müziğin Evrensel Dilini Sinemayla Buluşturacak
Yayınlama: 23.08.2022
1
A+
A-

Sinemaseverleri 17-23 Ekim tarihleri arasında 10’uncu kez ağırlayacak olan Engelsiz Filmler Festivali’nin “Oditoryum” seçkisi, bu yıl da müziği sinema salonlarına taşıyor.

17-23 Ekim tarihleri arasında fiziksel gösterimlerle Ankara’da ve çevrim içi olarak tüm Türkiye’de seyircilerle bir araya gelecek olan Engelsiz Filmler Festivali’nin “Oditoryum” seçkisi belli oldu. Sinemaseverleri müzikal bir yolculuğa çıkaracak olan “Oditoryum” seçkisi, müziği odağına alan hikâyelerle sinema tutkunlarının beğenisine sunulacak.

“Oditoryum” Seçkisinde Bu Yıl 3 Film Yer Alacak

Engelsiz Filmler Festivali’nin “Oditoryum” seçkisinde bu yıl Cem Kaya’nın Aşk, Mark ve Ölüm(Love, Deutschmarks and Death); Mariano Biasin’in Olağanüstü (Sublime) ve Mirissa Neff’in Ulusal Uyanış (This is National Wake) filmleri yer alacak.

1960’ların Almanya’sından Türkiye Müziğine Bir Bakış

Aşk, Mark ve Ölüm, 1960’larda Almanya’daki yeraltı müzik sahnesini, eğlence kültürünü ve sosyo-ekonomik yapıyı Türkiye’den Almanya’ya yaşanan göç aracılığıyla anlatıyor. Bu yıl Berlinale Panorama bölümünde Seyirci Özel Ödülü’nü alan belgesel, “misafir işçi” olarak Almanya’ya giden Türklerin beraberlerinde götürdükleri müzik kültürüne odaklanıyor. Belgeselde; saykodelik ikili Derdiyoklar, bağlama virtüözü İsmet Topçu, Köln Bülbülü olarak bilinen Yüksel Özkasap, Türkçe rap müziğinin Almanya’daki öncülerinden Erci E. gibi çok sayıda sanatçının röportajları ve arşiv görüntüleri yer alıyor.

Manuel’in Dostluk ve Müzik ile Örülü Yaşamı
Dünya prömiyerini bu yıl Berlinale Generation 14 Plus bölümünde yapan Olağanüstü, küçük bir sahil kasabasında yaşayan Manuel’in dostluklarını ve müzik grubunu konu ediyor. En iyi arkadaşlarıyla bir grupta bas gitar çalan Manuel’in, çok küçük yaşlardan itibaren güçlü bir dostluk paylaştıkları Felipe ile aralarındaki sıkı bağların test edilmesini konu edinen film, yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi.

Çok Uluslu Bir Punk Grubunun Yolculuğu

Yönetmenin bu ilk uzun metrajlı filmi; bir müzik grubunun müziği ve anıları üzerinden tarihi nasıl etkilediğini ortaya koyuyor. Ulusal Uyanış, özgürlük için ırkçı bir sistemle savaşan çok uluslu punk grubu National Wake’in sürekli değişen dünyasını ele alıyor. 1970’lerde varlığını az sayıda insanın bildiği ırkçılık karşıtı bir karşı kültürün daha önce görülmemiş görüntülerini içeren film, Johannesburg’un Yahudi bölgesinden beyaz bir gitarist olan Ivan Kadey ve Soweto’dan siyahi kardeş müzisyenler Gary ve Punka Khoza’nın müzik etrafında birleşmelerini anlatıyor.

Tüm Gösterimler Ücretsiz

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm gösterimlerini ücretsiz olarak seyircilere sunuyor.

Programında yer verdiği tüm filmleri sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı ile sinemaseverlerle buluşturan “Engelsiz Filmler Festivali”, yan etkinliklerini de erişilebilir olarak gerçekleştiriyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.