Rektör Budak, Erişilebilir bir kampüs konsepti hayata geçirdik

Türkiye lideri Engelsiz Ege bayrak ve sertifikalarına kavuştu Yükseköğretim Kurulu(YÖK) tarafından, yükseköğretim kurumlarındaki engelli …

Rektör Budak, Erişilebilir bir kampüs konsepti hayata geçirdik
Yayınlama: 25.08.2022
0
A+
A-

Türkiye lideri Engelsiz Ege bayrak ve sertifikalarına kavuştu

Yükseköğretim Kurulu(YÖK) tarafından, yükseköğretim kurumlarındaki engelli bireylerin mekânlara, eğitsel imkânlara ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimleri konusunda farkındalık yaratmak ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla düzenlediği “Engelsiz Üniversite Ödülleri”de Engelsiz Program Nişanı kategorisinde 8 nişan ile Türkiye birincisi olarak damga vuran Ege Üniversitesi, bayrak ve sertifikalarına kavuştu.

Engelsiz Ege Koordinatörü Doç. Dr. Pelin Piştav Akmeşe, “Engelsiz Program Nişanı” kategorisindeki 1’incilik ödülü Turuncu Bayrakları ve sertifikaları, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’a makamında takdim etti. Prof. Dr. Budak, “Yükseköğretim Kurulu tarafından düzenlenen Engelsiz Üniversite Bayrak Ödüllerinde ‘Engelsiz Program Nişanı’ kategorisindeki 1’incilik ödülü Turuncu Bayraklarımız ve sertifikalarımız elimize ulaştı. Toplum yararına gerçekleştirilen projeleri uygulamaya ve desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Ege Üniversitesinin 8 nişan ile Türkiye birincisi olmasının önemine değinen Rektör Budak, “YÖK tarafından düzenlenen Engelsiz Üniversite ödüllerinde, ‘Engelsiz Program Nişanı’ kategorisinde Türkiye birincisi olduk. Ödülümüzü YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Erol Özvar’ın elinden aldık. Engelsiz Üniversite ödülleri kapsamında 12 üniversiteye toplam 43 program nişanı verildi. Üniversitemiz 8 nişan alarak bu alanda birinci oldu. Ayrıca ‘Engelsiz Üniversite Bayrakları’ kategorisinde dört bayrak kazandık. Üniversitemizde engelli bireylerin eğitim öğretim, araştırma geliştirme ile sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılımını önceleyen engelsiz bir ekosistem oluşturmak için yoğun gayret gösteriyoruz. Binalarımızı, kampüsümüzü daha erişilebilir kılmak için de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Engelsiz Üniversite konusunda büyük bir hassasiyet ve özveriyle emek harcayan öğrencilerimiz ile akademik ve idari çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“EBA uygulamasını Türkiye’de uygulayan ilk üniversiteyiz”

Doç. Dr. Pelin Piştav Akmeşe, “Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak göreve geldiği ilk günden itibaren, engelli öğrencilerimizin kampüsümüzde akranları ile eşit erişilebilirlikte hizmet alması için her türlü desteği sunuyor. Öğretim elemanlarımızın destekleri ile Ege Üniversitesi engelli öğrencilerimize yönelik yenilikçi uygulamaları ile öncü olmaya devam ediyor. EYBİS ile görme engelli bireylerin kampüs yaşamına akıllı cep telefonu aracılığıyla kolayca adapte olmaları, yerleşimler hakkında bilgi sahibi olabilmeleri, başkasına ihtiyaç duymadan sesli betimlemeyle yönlerini bulmaları ve kendi rotalarını tanımlayabilmelerini sağlıyor. Üniversitemizin tüm web sayfalarına hem bilgisayar hem de cep telefonları ile ulaşılabilen sesli yönlendirme sistemi olan Engelsiz Bilgilendirme Asistanı (EBA) bulunuyor. EBA uygulamasını Türkiye’de uygulayan ilk üniversiteyiz. Ayrıca tüm web sayfalarımızda uluslararası standartlarda erişilebilirlik logosu üzerine tıklayınca aktif olan herkes için web sitelerine erişilebilirlik sağladık. Üniversitemize kayıt olan öğrencilerimiz Engelsiz Ege Birimi Koordinatörlüğü’ne başvurduklarında eğitime eşit erişimleri için özel eğitim alanında uzman öğretim elemanları tarafından ‘Uyarlama Mektubu’ hazırlanıyor ve uyarlama mektubunda yer alan öğrencinin engeline özel düzenlemeler için Engelsiz Ege Birimi Koordinatörlüğü öğrencilerimizin eğitim aldığı birimlerle ile koordineli bir şekilde çalışıyor. Önümüzdeki dönemde de Engelsiz bir kampüs olma yolunda çalışmalarımıza Rektörümüzün destekleri ile hızla devam edeceğiz” dedi.

8 Bölümü “Engelsiz Program” nişanı, 4 birim turuncu bayrak aldı

Görme engellilere yönelik düzenlemeleriyle; Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Müziği Bölümü, Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölümü, Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, işitme engellilere yönelik düzenlemeleriyle Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü, Yabancı Diller Yüksekokulu Yabancı Diller Bölümü; bedensel engellilere yönelik düzenlemeleriyle İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü; Otizm Spektrum Bozukluğu için yaptığı düzenlemelerle Ödemiş Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü; zihin engellilere yönelik düzenlemeleriyle Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü “Engelsiz Program Nişanı” aldılar.Spor Bilimler Fakültesi, Fen Bilimleri Fakültesi E Blok, Merkez Kütüphanesi Binası ile Hemşirelik Fakültesi ise “Engelsiz Üniversite Bayrakları” mekanda erişilebirlik kategorisinde turuncu bayrak kazanan birimler oldu. Ayrıca Fen Fakültesi A Blok, Fen Fakültesi D Blok, Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü, Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü, Sağlık Bilimleri Fakültesi “Mekanda Erişilebirlik Turuncu Bayrak Ödül”e aday olmaya hak kazandı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.