Moliere’in 400. Doğum Yılında Hastalık Hastası Açık Hava Yaz Oyunları’nda

Şehir Tiyatroları, tiyatro tutkunlarının karşısına Fransız Tiyatrosu’nun klasiklerinden Hastalık Hastası ile çıkıyor. İstanbul Büyükşehir …

Moliere’in 400. Doğum Yılında Hastalık Hastası Açık Hava Yaz Oyunları’nda
Yayınlama: 27.08.2022
4
A+
A-

Şehir Tiyatroları, tiyatro tutkunlarının karşısına Fransız Tiyatrosu’nun klasiklerinden Hastalık Hastası ile çıkıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları her yaştan seyircisini Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi Açık Hava Yaz Oyunları’nda buluşturmaya devam ediyor.

Moliere’in yazdığı Tolga Yeter’in yönettiği Hastalık Hastası, 30 Ağustos Salı günü 21.00’de sahneleniyor.

“Sanatçının otuzdan fazla eserinin her birinde ayrı bir sosyal realiteye yer vermesi, onun eserlerinin unutulmaz klasikler arasına girmesinin en önemli etmenlerindendir. Sanatçının oyun karakterleri, zihinlerde bir yerden tanıdık izlenimi uyandıran canlı kişilerdir.

Moliere, sadece seyirciyi güldürmekten ibaret sayan bir sanatı, o, güldürürken öğreten, öğretirken düşündüren, en tatlı saatler geçirtirken en yüksek ibret dersleri veren bir okul haline getirdi.” (Yaşar Nabi Nayır)

Türk Edebiyatı’nda, özellikle Tanzimat Dönemi yazarlarında Moliere’in etkisini görmek mümkündür. Ahmet Vefik Paşa’nın “Dekbazlık”, Direktör Ali Bey’in “Ayyar Hamza” oyunları Moliere’in eserlerinden derin izler taşır.

Oyunun biletleri, gişelerden, https://sehirtiyatrolari.ibb.istanbul/ adresinden ve İBB Şehir Tiyatroları mobil uygulamasından temin edilebilir.

İyi seyirler…

HASTALIK HASTASI

Argan hastalık hastasıdır. Evde bir doktor bulunursa hem istediğim zaman tedavi olurum, hem de cebimden beş kuruş çıkmaz düşüncesiyle, kızını bir doktorla evlendirmeye karar verir. Kızı ise bir başkasına âşıktır. Argan’ın sırf parasını seven karısı ise onu hem aldatmakta, hem de elinde avucunda ne varsa almaya çalışmaktadır.

Evin, her şeyden haberdar olan son derece zeki ve iş bilir hizmetçisinin gönlü bu duruma razı olmaz. Hakikatin ve aşkın kazanması için elinden geleni yapar.

Aşk gülücüklerinin sahtesini, gerçeğinden ayırmak zordur.

Hastalık Hastası, Klasik Fransız Tiyatrosu’nun kurucularından Moliere’in (1622 – 1673) yazdığı son oyundur. İlk kez 1673 yılında sahnelenen oyunda Moliere, eleştirilerini mesleğini kötüye kullanarak zengin hastalarını sömüren doktorlara yöneltir.

Moliere’in yazdığı Tolga Yeter’in yönettiği oyunda Barış Çağatay Çakıroğlu, Besim Demirkıran, Çağrı Büyüksayar, Çiğdem Gürel, Ersin Sanver, Gün Koper, Hüseyin Tuncel, Sevinç Erbulak, Şirin Asutay, Şükrü Türen, Tuğçe Açıkgöz rol alıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.