İzmir’de Sektöriyel Mükemmeliyet Merkezleri Hayata Geçiyor

Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen Sektörel Mükemmeliyet Merkezlerinin Kurulması Yoluyla Mesleki ve Teknik Eğitimin …

İzmir’de Sektöriyel Mükemmeliyet Merkezleri Hayata Geçiyor
Yayınlama: 26.08.2022
0
A+
A-

Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen Sektörel Mükemmeliyet Merkezlerinin Kurulması Yoluyla Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Artırılması Operasyonu Teknik Yardım Projesi (METEK III) kapsamında İzmir’de bir çalıştay düzenlendi.

Çalıştaya Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener, İzmir İl Millî Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Daire Başkanları Şükür Köse ve Korkut Koçak, ilgili Genel Müdürlüklerin temsilcileri, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Medet Ekşi, Şube Müdürü Alaaddin Bayat ve ilgili okul müdürleri katıldı.

İzmir’de düzenlenen çalıştay sonuçları ve devam eden çalışmaların neticeleri ile Sektörel Mükemmeliyet Merkezlerinin mevzuat altyapısının sağlam şekilde kurulması, görev yapacak personelin seçimi ve yetiştirmesi, sürdürülebilir bir yapıda görev yürütmeleri için çıktıların elde edilmesi planlanıyor. Meslekî ve Teknik Anadolu Liseleri bünyesinde oluşturulacak Sektörel Mükemmeliyet Merkezlerinin öğretmenlerin sürekli mesleki gelişimleri için birer irtibat noktası ve koordinasyon ofisleri olması amaçlanıyor. Merkezlerde alan öğretmenlerine yönelik organize edilecek işbaşı eğitimler, hizmet içi eğitim faaliyetleri vasıtasıyla işletmelerde uygulanması, merkezler yoluyla işbaşı eğitimlerinin sektördeki son gelişmelere uygun biçimde, öğretmenlerin ihtiyaçları çerçevesinde geliştirilmesi hedefleniyor.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür; İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak; Meslek Liselerinin, Mesleki Eğitim Merkezlerinin, yeniliğe dair her türlü çalışmasını, tüm projelerini yakinen takip ettiklerini ve desteklediklerini söyledi. Yentür, Mesleki Eğitim Mükemmelliyet Merkezlerini müstesna bir imkan olarak gördüklerini sözlerine ekledi.

Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener; öğretmenlerin mesleki gelişiminin mesleki ve teknik eğitimin güçlendirilmesi açısından büyük öneme sahip olduğunu söyledi. Şener; hem sektör bağını etkili biçimde kurmak hem de öğretmenlerin mesleki gelişiminin desteklenmesi için Sektörel Mükemmeliyet Merkezlerini bir model olarak hayata geçirdiklerini ifade etti.

Çalıştay programı kapsamında çalışma grubunun faaliyetlerinin yanında, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ve Güzellik Hizmetleri alanlarında Sektörel Mükemmeliyet Merkezi olarak belirlenen İzmir Karşıyaka Suzan Divrik Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesine bir ziyaret gerçekleştirildi ve Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener ve beraberindeki heyet süreç hakkında bilgi aldı. Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener ve İzmir İl Millî Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, İzmir Olgunlaşma Enstitüsü Karşıyaka Kültür Sanat Merkezini ziyaret ederek burada gerçekleştirilen çalışmaları inceledi. Ardından Konak Alsancak Nevvar Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini, Konak Nevvar Salih İşgören Eğitim Kampüsü-1 i ve Konak Mithatpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret ederek eğitim öğretim hazırlık çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.