A.S. Watson Group 2030 Yılına Kadar 200.000 Kişilik Yeni İstihdam Sözüyle Gençlere Destek Oluyor!

Dünyanın en büyük uluslararası sağlık ve güzellik perakende şirketi A.S. Watson Group Uluslararası Gençlik Günü’nde 2030 yılına kadar 200.000 …

A.S. Watson Group 2030 Yılına Kadar 200.000 Kişilik Yeni İstihdam Sözüyle Gençlere Destek Oluyor!
Yayınlama: 26.08.2022
0
A+
A-

Dünyanın en büyük uluslararası sağlık ve güzellik perakende şirketi A.S. Watson Group Uluslararası Gençlik Günü’nde 2030 yılına kadar 200.000 gence istihdam sağlama sözü verdi. Şirket bu sözüyle dünyanın dört bir yanındaki gençlere, hızla değişen iş dünyasında kullanabilecekleri ve perakende sektöründeki kariyerlerini başlatmalarına yardımcı olacak fırsatlar, yetenekler ve deneyimler kazandırmayı amaçlıyor.

Gençliğe Yatırım

Dünya Ekonomi Forumu’na göre Covid-19 salgını dünya genelinde istihdam pazarını ciddi derecede etkiledi ve bunun zorluklarını en ağır yaşayan gruplardan biri de gençler oldu. Genç istihdamı pandemi öncesinde de küresel çapta büyük bir sorundu. Küresel çapta 15-24 yaş arası gençlerin işsiz kalma olasılıkları 25 yaş üstü kişilerin üç katına ulaşıyordu. Covid-19 salgını bu sorunun daha da ciddileşmesine yol açtı.

Bu sorunun üstesinden gelmek adına A.S. Watson Group, dünya genelinde 200.000 gence iş fırsatı yaratarak gençlerin perakende sektöründeki kariyerlerini geliştirmek için ihtiyaç duyacakları deneyimi onlara kazandırmayı planlıyor. Group, mağaza, merkez ofis ve dağıtım gibi alanlarda müşteri hizmetleri uzmanı, pazarlama uzmanı, dijital geliştirme, e-Ticaret, analiz, finans ve sürdürülebilirlik gibi bir çok fonksiyonda gençlerle çalışacak.

A.S. Watson Group’un Asya İnsan Kaynakları Yöneticisi Parkson Tseung: “Yeni nesilleri geliştirmek hepimizin sorumluluğu. Genç bireyler, şirketlerin onlara kapılarını açıp, yeteneklerini kanıtlayabilecekleri bir platform sağlamalarına ihtiyaç duyuyor. A.S. Watson olarak daha çok sayıda ve kaliteli fırsatlar sunarak dünyanın belirsizliğinde kaybolan gençlere bir ışık olmaktan gurur duyuyoruz. Pandemi, gençlerin iş gücüne katılımlarını sınırlandırarak kariyerlerine başlamalarını zorlaştırdı. Sağladığımız işlerle gençlerin özgüveni daha yüksek ve daha yetenekli bireyler olmalarını teşvik ederken, aynı zamanda yeni neslin sesine kulak vererek şirketimizi daha da güçlendiriyoruz.” dedi.

Geleceğe Hazırlanmak

O+O (online +offline) entegre perakende platformunda çıtayı yükselterek bir perakende dönüşümüne imza atan A.S. Watson’da pek çok yeni iş alanı ve fırsatı ortaya çıktı.

A.S. Watson Group Avrupa İnsan Kaynakları Direktörü Joanne Mackie bu konuda şu yorumda bulundu: “Gençler önemli bir yetenek ve yaratıcılık kaynağı. Dolayısıyla gençlerin yeteneklerini geliştirerek şirketimizi daha güçlü ve geleceğe daha hazır hale getirebiliriz. Onlara yalnızca bir iş fırsatı değil, O+O perakendenin yeni dünyasında ihtiyaç duyacakları yetenekleri geliştirmeleri için eğitim ve koçluk desteği de sunuyoruz. Dünya genelinde çoğunluğu gençlere olmak üzere çalışanlarımıza beş milyon saat eğitim vererek şirketimizi geleceğe hazırlamayı planlıyoruz. 2030 yılına kadar 200.000 yetenekli genci ailemize dahil ederek A.S. Watson’ın sürdürülebilir büyümesine hız katmak için sabırsızlanıyoruz.”

Gençlerin Dünyayı Değiştirebileceğine İnanmak

A.S. Watson, çeşitli insan kaynağı geliştirme programlarıyla iş üstünde öğrenimi desteklemek için yatırımlar yapmaktadır. İngiltere’de hayata geçirilen Superdrug and Savers Apprenticeship programı 10 yıldan uzun süredir resmi yeterlilik kazanmak yerine iş deneyimi edinmek isteyen lise mezunlarına destek oluyor. Şirket, perakende alanında “En İyi Staj Eğitimi Veren İşyeri” olarak kabul ediliyor. Program sayesinde şu ana kadar 4.500’den fazla kişi Perakende Stajyeri yeterliklerini kazandı.

Programa stajyer olarak başlayıp Superdrug Mağaza Müdür Yardımcısı olan Kayleigh Arnold, program hakkındaki görüşlerini şu sözlerle ifade etti: “Program, perakende sektöründeki güncel rolleri anlamamı sağlayarak benim için dönüştürücü ve uyandırıcı bir deneyim oldu. Superdrug’ın bana bunun gibi pek çok değerli fırsatı sunmasından gurur duyuyorum. Kariyerime perakendede başlamak benim için çok değerli.”

Hollanda’da ise Kruidvat, stajyerlik, çalışma ve eğitim alanlarında akredite bir iş yeri olarak mesleki eğitim alan öğrencilere pratik deneyim kazanma şansı sunuyor. Programa yılda yaklaşık 1.400 stajyer katılıyor.

Kruidvat’taki stajyerlerden biri olan Gwin Roks: “Kruidvat’ta yaşadığım stajyerlik deneyimi, okulda öğrendiğim bilgileri gerçek hayatta daha iyi uygulayarak deneyimimi artırmak için harika bir fırsat. Şirketin bir parçası olmak ve perakende sektöründe kariyerimi ilerletmek çok güzel.” dedi.

2018 yılında Hong Kong’da açılan A.S. Watson Perakende Akademisi ise Asya’daki ilk perakende akademisiydi. A.S. Watson aynı zamanda lisans derecesine eş Beşinci Seviye Yeterlilik (QF5) akreditasyonuna sahip Perakende Yönetimi Meslek Diploması veren bölgedeki ilk şirket oldu. Şirketin QF programları şu ana kadar 4.400’den fazla öğrenci mezun etti.

Watsons Hong Kong Satış Operasyonları Müdürü olarak görev yapan Roy Tsang program hakkındaki görüşlerini: “Perakende Yönetimi Programı bana yeterlikten fazlasını kazandırdı. Kariyerime yeni bir bakış açısı ile bakmamı sağladı. Program sayesinde hem O+O’da dünya lideri olan bir markadan eğitim alıyor hem de şirketi her gün daha iyi bir hale getirmenin ayrıcalığını yaşıyorum.” şeklinde ifade etti.

Gençler sadece kendi hayatlarını değil tüm dünyayı değiştirmek için yanıp tutuşuyorlar. Bu yüzden A.S. Watson olarak biz de onlara Group’un sürdürülebilirlik girişimlerini yönlendirmeleri için kulak veriyoruz. Bunu başarmak için de A.S. Watson “Yeni Nesil” Sürdürülebilirlik Komitesini oluşturdu. Asya ve Avrupa’daki 12 pazarda bulunan Y ve Z jenerasyonundaki 18 gençten oluşan komite, şirketin Küresel Sürdürülebilirlik Komitesiyle birlikte sürdürülebilirlik sürecini hızlandırmak ve daha iyi bir dünya yaratmak için çalışıyor.

Dünya pandeminin etkilerini üzerinden atarken, ekonomik sorunlar gençlere büyük zorluklar yaratıyor. A.S. Watson ise gençlerin iş dünyasına adım atacakları bir platform sağlamak ve şirketin toplumdaki konumunu güçlendirmek için emin adımlarla ilerliyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.